Одна з найактуальніших і суперечливих тем шанувальників здорового харчування та активного способу життя - спосіб отримання необхідних організму речовин: вітамінів, макро- і мікроелементів.

Одні люди переконані: треба жити в ногу з часом і використовувати спеціальні комплекси, а овочі і фрукти вживати виключно в гастрономічних цілях. Другі впевнені, що навіть сучасні технології не можуть повторити те, що створює природа.

Плюси овочів і фруктів

Для початку варто сказати, що рослинна їжа забезпечує наш організм величезною кількістю корисних речовин, а не тільки вітамінами - з цим твердженням ніхто не сперечається. Судіть самі:

  • Більшість вуглеводів, одержуваних з рослинної їжі, відносяться до складних і повільно засвоюваних.
  • Підвищення рівня споживання фруктів і овочів може сприяти заміщенню харчових продуктів з високим вмістом насичених жирів, цукру і солі за рахунок простого ефекту обсягу.
  • Рослинні продукти допомагають запобігти розвитку серцево-судинних захворювань і атеросклерозу.
  • Споживання різноманітних овочів і фруктів забезпечує надходження в належних кількостях клітковини і інших пребіотиків.
  • Овочі та фрукти містять величезну кількість мікронутрієнтів, що характеризуються самими різними властивостями: одних тільки біофлавоноїдів зараз відомо близько 5000, а вони є не тільки найпотужнішими антиоксидантами (деякі по силі в десятки разів перевищують всім відомі вітаміни А, Е, С), але і регулюють судинний тонус, покращують кровообіг, перешкоджають утворенню тромбів, зберігають зір, допомагають печінці боротись з токсинами і знижують рівень холестерину.

Скільки їсти?

Спираючись на масу клінічних досліджень, для профілактики основних хвороб цивілізації фахівці ВООЗ рекомендують вживати мінімум 400 г овочів і фруктів щодня.

Дослідження доводять: приблизно у 70-80% українців в різних регіонах спостерігається нестача вітамінів. Наш раціон дефіцитний по основним (найпоширенішим) вітамінам на 30-40%. Але і в більшості європейських країн, США та Канаді ситуація не набагато краща.

Дані д. М. Н. Уінвуда Роба (Великобританія, 2018 г.), наведені на одній з конференцій, присвячених здоров'ю матері і дитини, говорять про те, що до 40-50% вагітних жінок відчувають дефіцит основних вітамінів і мікроелементів.

Чому розвивається цей дефіцит?

Адже у нас стільки «харчових можливостей» (в порівнянні з попередніми поколіннями)? По-перше, зараз більшість з нас проводить напівсидячий спосіб життя, тому потрібна набагато менша кількість калорій (2000-2500, в той час як 50 років тому, в зв'язку з тим, що люди набагато більше фізично працювали, потрібно було 3000-3500). Автоматично це призводить до зменшення споживання найважливіших вітамінів, мікроелементів та інших не менш важливих нутрієнтів з їжею.

У чому причини?

На жаль, далеко не всі люди можуть з'їдати рекомендовану кількість овочів і фруктів. До того ж у багатьох регіонах ці, здавалося б, звичайні продукти харчування є справжнім дефіцитом. Для багатьох людей овочі і фрукти до сих пір залишаються сезонним явищем. Так, на прилавках наших магазинів в будь-який час року можна побачити величезну різноманітність і овочів, і фруктів. Але варто пам'ятати про деякі нюанси. Для кожної рослини існує свій термін визрівання плодів. Саме на нього і доводиться пік концентрації вітамінів і мінеральних речовин в овочах і фруктах, зростаючих в природних умовах. Тому тільки з овочів і фруктів, доспілих «на місці», ми можемо отримати достатню кількість вітамінів. На жаль, це характерно тільки для теплих областей з м'яким кліматом. В інші регіони рослинна продукція потрапляє виключно через транспортні компанії.

Біохімічні дослідження останніх років, проведені в різних країнах, підтверджують, що наша їжа з роками стає все менш живильною і корисною. Американський біохімік Дональд Девіс за старими науковими даними і сучасним аналізам порівняв вміст поживних речовин і мікроелементів в овочах 2009 року і в тих же овочах 1950 року врожаю. Виявилося, вміст заліза впало на 43%, вітаміну С - на 15%, а вітаміну В2 - на 38%. Також не варто забувати про те, що умови сучасного життя вимагають підвищених витрат мікронутрієнтів:

  • нам потрібно набагато більше антиоксидантів, щоб захистити свої клітини від токсичних речовин;
  • нам потрібно набагато більше мікронутрієнтів, що дозволяють зберегти наш зір (навантаження на очі зросла в десятки разів);
  • при перевтомі витрачається в рази більше вітамінів групи В, через смог і зменшення кількості сонячних днів ми недоотримуємо вітамін D ...
  • Список можна продовжувати нескінченно.

З цього випливає основний висновок: в сучасних умовах, навіть при споживанні суперзбалансованої, екологічно чистої і корисної їжі, ми не зможемо забезпечити себе тією кількістю мікронутрієнтів, яке нам необхідно.

Що робити?

Саме тут на допомогу приходять спеціальні комплекси. Власне, це і є вирішення спору про те, що краще: овочі та фрукти або вітаміни? Завдяки сучасним технологіями сьогодні люди можуть отримувати денну норму всіх необхідних елементів в одній-двох капсулах, не збільшуючи порції і калорійність свого раціону. При цьому всі ці речовини будуть повністю натуральними, так як їх джерелом залишаються все ті ж рослинні продукти. Якщо ви не житель Крайньої Півночі або віддалених регіонів, де дістати свіжі продукти практично неможливо, вам немає сенсу повністю переходити на вітамінні комплекси - логічніше й ефективніше зробити їх доповненням до основного меню. Разом з овочами і фруктами ви будете отримувати безліч поживних нутрієнтів і радіти улюбленим смакам, а спеціальні формули допоможуть закрити потребу організму в життєво важливих речовинах.

01.02.2021

Рекомендовані товари