Які з них найкорисніші, а які навіть не є горіхами.

Горіх - плід деяких рослин (переважно чагарників або дерев), як правило, з їстівним ядром і твердою шкаралупою.

У харчуванні до групи горіхів відносяться фундук, мигдаль, фісташки, кешью, лісовий, кедровий і волоський горіх. Часто, до горіхів зараховують і арахіс, але це невірно, тому що арахіс є бобовою рослиною.

Незважаючи на дефіцит амінокислот у білку горіхів, вони мають високу харчову цінність за рахунок високого вмісту жирового компонента (45-60%) і є висококалорійними продуктами (550-650 ккал в 100 г). Горіхи містять високу кількість калію, магнію, кальцію, фосфору, заліза, селену, марганцю, молібдену, нікелю, кобальту, вітамінів В1, В2, РР, Е, жирних кислот, в тому числі Омега 3.

Горіхи слід вживати 1-2 рази на тиждень, невеликими порціями (близько 35 г). Спільне вживання горіхів і зернових (наприклад, випічка з горіховою начинкою, мюслі або інші комбіновані сніданки) посилюють амінокислотний дисбаланс в організмі, тому доцільно вживати горіхи спільно з молочними або кисломолочними продуктами, м'ясними стравами, молочними кашами або десертами.

Деякі дослідження вказують на те, що у людей, які регулярно споживають горіхи, зменшується ризик захворіти коронарною недостатністю, а також зменшується концентрація холестерину в крові.

Горіхи, як правило, мають дуже низький гіпоглікемічний індекс, і тому їх рекомендують включати в свою дієту людям, що страждають на цукровий діабет.

Однак, часте вживання великої кількість горіхів в їжі може привести до проблем зі здоров'ям. Горіхи мають високу сенсибілізуючу дії і вживання їх в їжу є причиною алергії більш ніж у 1% населення. Горіхи можуть бути небезпечні за мікробіологічними показниками (сальмонела, бактерії групи кишкової палички) і цвілі. Горіхи добре накопичують радіонукліди та пестициди (ДДТ, гексахлорциклогексан), а також афлотаксін В1. Саме з мікотоксинами пов'язана основна небезпека для здоров'я при використанні горіхів в харчуванні.

Намагайтеся купувати горіхи тільки в місцях санкціонованої торгівлі, не соромтеся запитати у продавців документи, що підтверджують їх якість і безпеку. 

Звертайте увагу на терміни придатності горіхів - зазвичай він не перевищує півроку. Краще брати горіхи в промисловій упаковці, так як купуючи на вагу, часто можна придбати неякісний продукт. Горіхи не повинні мати гіркий запах або смак, сліди цвілі або псування як самих ядер, так і на шкаралупі. Шкаралупа не повинна мати будь-яких тріщин, дірочок, сколів. Якщо вам необхідно купити очищені горіхи, беріть об'ємні. Від млявих і зморщених горіхів краще відмовитися.

Вдома слід зберігати горіхи в герметичній тарі в сухому місці.

16.03.2021

Рекомендовані товари